900364

21. FULVIO BIANCONI, vas "Sirena", Italien, 1950-tal.

Kvinnotorso i svagt irriserande rött glas, etsad rektangulär signatur venini murano italia. Höjd 25,5 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1950-talet, därefter i arv.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 5 203 - 7 804 EUR
Klubbat pris
170 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Anne-Marie Katins (red), "Italienisches Glas, Murano Mailand 1930-70 Die Sammlung der Steinburg Foundation" Herausgegeben von Helmut Ricke und Eva Schmitt, Prestel Verlag, 1996. Avbildad sid 110, katalognummer 84.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto