21
900364
Fulvio Bianconi
(1915-1996)

vas "Sirena", Italien, 1950-tal.

Kvinnotorso i svagt irriserande rött glas, etsad rektangulär signatur venini murano italia. Höjd 25,5 cm.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

5 203 - 7 804 EUR

Klubbat pris:
170 000 SEK
Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1950-talet, därefter i arv.

Anne-Marie Katins (red), "Italienisches Glas, Murano Mailand 1930-70 Die Sammlung der Steinburg Foundation" Herausgegeben von Helmut Ricke und Eva Schmitt, Prestel Verlag, 1996. Avbildad sid 110, katalognummer 84.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31