225
888590

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Salerno kallröd med enkel bård", rölakan, ca 217 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage, fläckar, obetydliga skador. Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare, den orientaliska flätan saknas, senare fransar.

Tilläggslista

Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.