226
904405

MATTA, rölakan, ca 234,5 x 170,5 cm, signerad NKT (Nordiska Kompaniets Textilkammare).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris

Komponerad på 1940-50-talet. Rödmelerat rutmönster med ränder i benvitt och grått.

Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna med senare orientalisk fläta.