227
888588

Berit Koenig

(Sverige)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Berit Koenig
(Sverige)

MATTA, "Viggen, grön", rölakan, ca 292 x 245,5 cm, signerad SH BK (Svensk Hemslöjd, Berit Koenig).

Sverige omkring 1950. Rand- och sicksackmönster i olika gröna, ljusgrå och bruna nyanser samt benvitt.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna avkortade, originalfransar saknas.