902566

235. BARBRO NILSSON, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Följerätt
Ja
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK / 15 609 - 20 812 EUR
Klubbat pris
350 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Måtten är ca 387,5 x 304 cm.

Övrigt

Mattor med mönstret "Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto