902566

235. BARBRO NILSSON, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Följerätt
Ja
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK/15 608 - 20 811 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
446 250 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Måtten är ca 387,5 x 304 cm.

Övrigt

Mattor med mönstret "Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto