235
902566
Barbro Nilsson
(1899-1983)

MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 609 - 20 812 EUR

Klubbat pris:
350 000 SEK
Tilläggslista

Måtten är ca 387,5 x 304 cm.

Övrigt

Mattor med mönstret "Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12