236
886883

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

MATTA, "Bows", tuftad, ca 371,5 x 246,5 cm, design av Josef Frank, Almedahls.

Mönstret ägs av firman Backhausen i Wien och görs, enligt uppgift, på licens av Almedahls (gjorts både som matta och tyg). Josef Frank lämnade några mattmönster i Wien. Baksidan med klistrad etikett: Design J. Frank, Made in Sweden by Designbrenner 1999, Almedahls AB.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck.

Jämför Wängberg-Eriksson, Kristina: Pepis Flora - Josef Frank som mönsterkonstnär, Lund 1998/Kristianstad 2003, tryckta tyget färgplansch 182; MAK:s utställningskatalog "Josef Frank - Against Design. The Architect’s Anti-Formalist Oeuvre, redaktörer Christoph Thun-Hohenstein, Hermann Czech och Sebastian Hackenschmidt, Wien/Birkhäuser Verlag, Basel 2016, sid 223.

Formgivare