235
902566

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 700 - 18 300 EUR
14 500 - 19 400 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1967. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Tilläggslista

Måtten är ca 387,5 x 304 cm.

Mattor med mönstret "Magdalena" tillverkades bl.a. till svenska ambassaderna i Köpenhamn och Moskva samt Hedemora kyrka.