247
882205

Julio González

(Spanien, 1876-1942)
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
87 600 - 105 000 EUR
91 200 - 109 000 USD
Klubbat pris
1 100 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Julio González
(Spanien, 1876-1942)

"Tête aiguë (Masque aigu)"

Stämpelsignerad Gonzalez och numrerad 3/9. Gjutarstämpel C Valsuani Cire Perdue. Koncipierad ca 1930. Denna version är senare uppgjuten av konstnärens dödsbo. Brunsvart patinerad brons, höjd 29 cm (inklusive lös betongsockel 45 cm).

Proveniens

Konstsalongen Samlaren, Stockholm, 7 december 1963 - 4 januari 1964, katalognummer 8.
Privatsamling, Sverige. Inköpt av nuvarande ägare från ovannämnda utställning.

Vicente Aguilera Cerni, Julio González, Rome, 1962, en annan gjutning avbildad pl. V.
Fidel Danieli, "Julio González: A Representative Showing at the Landau Gallery," Artforum, 4, 1965, en annan gjutning avbildad sid. 29.
Henry Galy-Carles, "González, l'homme du fer," Art vivant, 1970, en annan gjutning avbildad.
Vicente Aguilera Cerni, Julio González, Barcelona, 1973, nr 153, en annan gjutning avbildad sid. 212.
Josephine Withers, Julio González: Sculpture in Iron, New York, 1987, nr 36, en annan gjutning avbildad sid. 50.
Heinz Fuchs, Plastik der Gegenwart, Baden-Baden, 1980, en annan gjutning avbildad sid. 99.
Wolfgang Rainer, "Die Schrift des Eisens im Raum," Stuttgarter Zeitung, 1983, en annan gjutning avbildad.
Jörn Merkert, Julio González, catalogue raisonné des sculptures, Milan, 1987, nr 113, en annan gjutning avbildad sid. 94.

Julio González, född i Barcelona 1876, var en pionjär inom konsten i början av 1900-talet med sina svetsade skulpturer. Tekniken hade han med sig från barnsben, såväl farfar som fadern var guldsmeder med egna verkstäder. På caféet Els Quatre Gats i Barcelona, en mötesplats för avantgardistiska konstnärer, lärde han känna både Miró och Picasso vilket ledde till att han flyttade till Paris 1902.
Under första världskriget lärde sig González att svetsa när han arbetade på Renaults bilfabrik, något som han också lärde sin gode vän Picasso. Picasso använde sig av denna teknik när han arbetade med sina skulpturer i analytisk kubism på 1920-talet. Genom sina svetsade järnskulpturer kunde González skapa lätta, tredimensionella former – som tecknade i luften. Hans abstrakta figurer låter sig inte delas in i ett fack utan rör sig fritt mellan kubism, expressionism och surrealism.
Genom att, som i ”Tête aiguë (Masque aigu), svetsa fram formerna i järn i en industriell teknik, vände González den traditionella skulpturtraditionen ryggen och banade väggen för ett nytt sätt att uttrycka sig i den tredimensionella formen.
”Tête aiguë (Masque aigu)” har proveniens Galleri Samlaren som ägdes av legendariska Agnes Widlund 1943-1977.