248
900928

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 800 - 56 100 USD
Klubbat pris
650 000 SEK

Alexander Calder
(USA, 1898-1976)

"Rose des sables"

Signerad Calder och daterad -74. Gouache på papper 75 x 110 cm.

Proveniens

Galerie Maeght, Paris.
Linssen GAllery, Köln, 1988.
Galeria Ynguanzo, Madrid inköpt ca 1998.

Chateau Biron, Dordogne, ”Calder”, 14 juni – 3+ September 1986. Katalognummer 32.
Linssen Gallery, Cologne Germany, “Calder retrospective 1898 - 1976”, 25 November 1987- Januari 1988. Kat 43, reproducerad i färg i katalog sidan 70.

Intyg från Adrien Maeght medföljer. Verket är registrerat med arkivnummerr A12859 hos Calder Foundation, New York.

Konstnär