10468397 bukobject
  • 10468397 thumb
  • 10468548 thumb
  • 10468549 thumb
  • 10468550 thumb
893736

259. IVAN IVARSON, "Flickan i fönstret".

Signerad I. Ivarson. Utförd 1934. Duk uppklistrad på pannå 91 x 100 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Direktör Charles Nilssons samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 451, "Moderna vårauktionen" (kvällsauktion), 12 maj 1987, kat nr 2, avbildad i katalog helsida i färg.
Privat samling.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK/83 246 - 104 058 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
869 750 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Konstakademien, Stockholm, "Ivan Ivarsons minnesutställning", 21 augusti - 15 september 1946, kat nr 84.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Göteborgskonst", oktober - november 1947, kat nr 195.

Konstrevy, 1940, avbildad sid 253.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 11, upptagen under samling 951: "Direktör Charles Nilsson, Ulrikagatan 2, Stockholm", sid 561.
Arne Stubelius, "Ivan Ivarson", 1954, avbildad sid 100.
Nils Ryndel, "Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Inge Schiöler : fyra färglyriker från västkusten", 1984, avbildad helsida sid 48.

Övrigt

Vid mitten av 30-talet nådde Ivan Ivarson sitt koloristiska klimax där djupt ultramarinblått spelade huvudrollen med rött, grönt och gult som viktiga accenter. Motiven från denna period är ständigt återkommande; himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet. Dessa element stod för en idealtillvaro, en dröm om naturens lustfyllda härligheter. När Ivarson 1929 kom tillbaka till Sverige efter vistelsen i Frankrike och Italien, kunde han i lugnet på Stenungsön i Bohuslän låta intrycken från utlandsvistelsen sjunka in och han fann nu sitt språk och sin kolorit som vi känner igen som omisskännligt ”Ivarsonsk”. Det var lyckliga och harmoniska år som Ivarson tillsammans med hustrun Märta och den lille sonen Per tillbringade vid havet på västkusten.

Ivarsons skildringar är inga direkta avbildningar, snarare är målningarna fyllda av hans känslor inför den Bohusländska naturen. Han måleri bär på en expressiv ådra och målningarna är intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. ”Flickan i fönstret” tillkom med stor sannolikhet under denna första vistelse på Stenungsön. Kvinnan vid fönstret är klädd i en klänning och att i djupaste ultramarinblått. Ivarson låter de tre primärfärgerna rött, blått och gult spela mot varandra i högt uppdrivna toner och skapar en paradisisk motiv, en bild som Ivarson ofta skapade i sina målningar men som han inte lyckades finna i det verkliga livet. Hans ofta citerade ord ”jag äter färg” passar mycket bra in på ”Flickan i fönstret”.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund