263
898504

Salvador Dalí

(Spanien, 1904-1989)
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
106 000 - 132 000 EUR
110 000 - 138 000 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Salvador Dalí
(Spanien, 1904-1989)

Studie till Hymen från Shakespeares "As you like it"

Signerad och daterad -48. Gouache, akvarell och tusch på Fabriano-papper 49 x 34 cm.

Proveniens

Inköpt Wallin Eriksson Konsthandel, Götaplatsen, Göteborg, tidigt 1970-tal.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Vi tackar M. Nicolas Descharnes och Olivier Descharnes som har intygat detta verk. Arkivnr d5296_1948.

Få personer har ett så säreget universum som Salvador Dali där en fantasirik mix av galenskap utförd med teknisk perfektion och exakthet regerar. Som konstnär var Dali en sann renässansmänniska som verkade inom konst, film, litteratur, teater och mode. Alla dessa olika strängar och hans popularitet än idag visar att hans konst väckte och såg något som ingen annan kunde överföra från tanke till verk. I det aktuella katalognumret möter vi flera av de element som har blivit något av personliga kännetecken för konstnären: styltorna som bär upp kroppen, det avhuggna perspektivet med en estrad som går mot horisonten, en snörd och förvrängd kropp och de trådar som håller upp hela kvinnofiguren. Det aktuella katalognumret är en förstudie till en kostym från en uppsättning av William Shakespeares ”As you like it” utförd efter en beställning av kostymskisser och kulisser från Luchino Visconti. Den avbildade är Hymen, äktenskapsguden och den som i slutscenen knyter alla ”hymens band ” och skapar ett lyckligt slut. Katalognumret berör viktiga teman i konstnärskapet som är återkommande under hela Dalís produktion: det undermedvetna, människokroppen och drömvärlden vilket Dalí uttolkar för oss betraktare. Året innan akvarellens tillkomst sammanställde Dali alla sina ”trossatser” i boken ” 50 Secrets of Magic Craftsmanship” (1948) där han blandar seriösa artistiska råd, livliga anekdoter och insikter i det konstnärliga hantverket, akvarellen speglar flera av dessa. Självklart får vi också några riktigt ”dalianska” på köpet som vi alla kan ta med oss i livet som t.ex. "the secret of sleeping while awake," "the secret of the painter's pointed mustaches," och "the secret of the reason why a great draughtsman should draw while completely naked”.

Konstnär

Salvador Dalí, föddes 1904 i Spanien och dog 1989. Han är en av 1900-talets mest populära konstnärer och en av våra mest uppmärksammade surrealister. Dalís tidiga måleri visar påverkan av kubism, Pittura Metafisica och nysaklighet. Han inspirerades till stor del även av klassiska mästare. 1927 kom Dalí till Paris och 1929 upptogs han i surrealistgruppen med André Bréton som ledare. Dalí var mycket påverkad av Freuds paranoisk-kritiska metod, som innebär att allt tolkas symboliskt.

Få personer har ett så säreget universum som Salvador Dali där en fantasirik mix av galenskap utförd med teknisk perfektion och exakthet regerar. Som konstnär var Dalí en sann renässansmänniska som verkade inom konst, film, litteratur, teater och mode. Alla dessa olika strängar och hans popularitet visar än idag att hans konst väckte och såg något som ingen annan kunde överföra från tanke till verk.