909048

268. GEORGES PAPAZOFF, "Cirque".

Signerad Papazoff. Utförd 1951. Duk 27 x 41,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Rolf du Maré, Stockholm.
Professor Bengt Häger, Stockholm
Därefter i arv till nuvarande ägare

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 3 122 - 4 162 EUR
Klubbat pris
65 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Denna målning överlämnades som 40-årspresent från Rolf du Maré till hans gode vän Bengt Häger med vem han grundade Dansmuseet i Stockholm. Häger var dess chefsintendent mellan åren 1953-89. Dessutom grundade han även Koreografiska institutet (nuvarande Dans- och cirkushögskolan) i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal. Föräldraledig.

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto