909048

268. GEORGES PAPAZOFF, "Cirque".

Signerad Papazoff. Utförd 1951. Duk 27 x 41,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Rolf du Maré, Stockholm.
Professor Bengt Häger, Stockholm
Därefter i arv till nuvarande ägare

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 122 - 4 162 EUR
Klubbat pris
65 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Denna målning överlämnades som 40-årspresent från Rolf du Maré till hans gode vän Bengt Häger med vem han grundade Dansmuseet i Stockholm. Häger var dess chefsintendent mellan åren 1953-89. Dessutom grundade han även Koreografiska institutet (nuvarande Dans- och cirkushögskolan) i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal. Föräldraledig.

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto