Kan inte nå servern
280
884951

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 900 - 26 200 EUR
23 000 - 27 700 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Sverige, 1889-1946)

Stilleben med citrusfrukter.

Signerad Grünewald (dolt av ramen). Utförd i början av 1910-talet. Duk 53,5 x 65 cm.

Övrig information

Tidigt vände Isaac Grünewald den traditionella Konstakademien ryggen. I stället reste han 1908 ner till Paris, tillsammans med vännen Einar Jolin, för att studera den nya avantgardistiska konsten för mästaren Henri Matisse. Här insöp han den expressionistiska konsten, dels i ateljén men även på caféerna runt Montparnasse. Väl hemma i Sverige igen ställde han sedan ut i Stockholm tillsammans med andra s k Matisse-elever. Recensionerna var oftast negativa men ett några konstkritiker uppskattade och stödde den nya konsten från kontinenten.

"Stilleben med citrusfrukter" är ett sällsynt verk från det tidiga 1910-talet. Influenserna från Matisse är tydliga med de branta diagonalerna, det orientaliska mönstret i bakgrunden och de högt uppdrivna färgerna där de varma och kalla tonerna spelar mot varandra.

Konstnär

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Läs mer