Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
295
899061

Marcel Gromaire

(Frankrike, 1892-1971)
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
24 200 - 26 600 EUR
27 700 - 30 500 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Marcel Gromaire
(Frankrike, 1892-1971)

"Lavandiére"

Signerad Gromaire och daterad 1931 (även a tergo). Duk 56 x 46 cm.

Proveniens

Köpt i samband med utställning i Göteborg på 1930-talet.