811244

Gunnar Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Gunnar wennerberg, vas, kosta, jugend.

vas, Kosta, jugend.

Överfång med etsad och slipad dekor av nätmönster i blått mot grön fond, signerad Kosta 225 G Wennerberg A.E.B. (slipningen utförd av Axel Enoch Boman). Höjd 27 cm, diameter 10,5 cm.

Några små nagg på överfånget.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 041 - 1 249 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77