811244

Gunnar Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

vas, Kosta, jugend.

Överfång med etsad och slipad dekor av nätmönster i blått mot grön fond, signerad Kosta 225 G Wennerberg A.E.B. (slipningen utförd av Axel Enoch Boman). Höjd 27 cm, diameter 10,5 cm.

Några små nagg på överfånget.