Kan inte nå servern
300
902010

Vera Nilsson

(Sverige, 1888-1979)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Sverige, 1888-1979)

"Nakenmodell"

Signerad Vera och daterad 1921. Duk 106 x 75 cm.

Tilläggslista

Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Falangen", 7-29 oktober 1922, kat nr 186 (under titeln "Modell").
Gummesons Konstgalleri, Stockholm, "Naket i svenskt modernt måleri", hösten 1947.
Jönköpings Länsmuseum, "Till minne av Vera Nilsson", 3 maj - 28 augusti 1988.
Eskilstuna konstmuseum, "Vera Nilsson", 25 februari - 8 april 1990, kat nr 15.
Lunds konsthall "Vera Nilsson", 21 april - 4 juni 1990.
Länsmuseet Gävleborg, "Vera Nilsson och Albin Amelin - Måleri som passion", 30 oktober 2010 - 27 mars 2011.
Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Litteratur

Göran M. Silfverstolpe, "Vera Nilsson", SAK, 1986, omnämnd samt avbildad sid 41.

Övrig information

Mötet med Spanien blev en avgörande händelse för Vera Nilsson. 1919 reste hon dit från Frankrike och kom att stanna till sommaren 1920. Hon beundrade det spanska folket som trots fattigdom ändå utstrålade en värdighet och stolthet. Här tillkom hennes viktiga verk "Gata i Málaga", som finns i tre olika varianter varav två hänger på Moderna museet och Norrköpings museum. I dessa verk ser man Veras sociala patos när hon mycket starkt avbildar de små flickorna som dansar för pengar utan att någon tar notis om dem. Influenserna från El Greco, som hon beundrade, är tydliga.
"Vid årsskiftet 1921/22 arbetade Vera Nilsson hårt i sin Parisateljé som hon kallade "Lilla fågelburen". Hon var gravid i sista månaden och ville avsluta påbörjade målningar. Dels arbetade hon med en "Nakenmodell", dels kämpade hon med Málagamotivet. Naketmålningen är i svart och rött med modellen stående vid den man kan nästan säga klassiska plåtkaminen. Kroppen skildras med en sorts "knölig" expressivitet som är helt fjärran från allt insmickrande. Om man jämför denna målning av Vera Nilsson med hennes lärare Le Fauconniers nakenmodell från samma decennium i Göteborgs konstmuseum, framstår lärare som konventionell bredvid sin elev.” (Göran M. Silfverstolpe, ”Vera Nilsson”, SAK, sid 41.)
”Nakenmodell” från 1921 tillhör de viktiga verk som tillkom efter hennes betydelsefulla vistelse i Spanien varav de flesta i dag hänger på museer.

Konstnär

Vera Nilsson är främst känd som bildkonstnär, född i Jönköping. Hon är utbildad vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Konsthögskolan Valand i Göteborg och på Académie de la Palette i Paris. Hon gör sin första utställning i Köpenhamn tillsammans med Mollie Faustman. Samma år, 1922, ställer hon som enda kvinna ut på Liljevalchs konsthall tillsammans med ”Falangen”. Falangen var en sammanslutning av 17 svenska konstnärer där stommen utgjordes av tidigare elever hos Henri Matisse: Leander Engström, Arvid Fougstedt och Einar Jolin. Vera Nilson var expressionist och målade ofta med kraftfulla penseldrag och intensiva färger. Hon inspirerades ofta av både El Greco och Vincent van Gogh. Som första kvinnan på 1900-talet blir hon invald i Konstakademin och tillsammans med Sigrid Hjertén är Vera Nilsson en av Sveriges främsta kvinnliga konstnärspionjärer.

Läs mer
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

303. Öyvind Fahlström, "Elements for Meatball Curtain".
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
Budhistorik
360 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
360 000 SEK