811263

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Simon gate, vas, graverat glas, orrefors 1931.

vas, graverat glas, Orrefors 1931.

Cylindrinsk på svart fot, graverad geometrisk dekor av arkitektoniska fält med mandolinspelare och dansös, signerad Of. gate. 1931, K. 1109. Höjd 26,2 cm, diameter 12,2 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 561 - 2 081 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Proveniens

Gunnar Hävermarks samling, nr 30, Bukowskis Moderna våren 2004, katalognr 1091.

Nationalmuseum 1998, Orrefors 100 år, nr 155.

Övrigt

Modellen formgiven år 1931 och är den största av två snarlika varianter.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77