811274

8. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, glas, Ariel, Orrefors 1937, nr 50.

Dekor av tjurfäktare i brunt och orange mot klar fond. Signerad Orrefors 1937 Ariel No 50 E. Öhrström Sweden, höjd 19 cm, diameter 14 cm.

Smärre slitage, möjligen något slipad.

Följerätt
Ja
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK/20 811 - 26 014 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
395 250 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Mark D. Friedman, "The Best of Modern Swedish Art Glass: Orrefors and Kosta 1930-70", 2006, avbildad sid 42-43.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto