8
811274

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin öhrström, vas, glas, ariel, orrefors 1937, nr 50.

vas, glas, Ariel, Orrefors 1937, nr 50.

Dekor av tjurfäktare i brunt och orange mot klar fond. Signerad Orrefors 1937 Ariel No 50 E. Öhrström Sweden, höjd 19 cm, diameter 14 cm.

Smärre slitage, möjligen något slipad.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

20 812 - 26 015 EUR

Klubbat pris:
310 000 SEK

Mark D. Friedman, "The Best of Modern Swedish Art Glass: Orrefors and Kosta 1930-70", 2006, avbildad sid 42-43.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77