100
883859
Ulla Wiggen
(1942-)

"Minnescentrum - gott minne"

Signerad UW och daterad -67. Pannå 90 x 78 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 218 - 8 290 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Galleri Prisma, Stockholm, 1968, kat nr 93.
Moderna Museet, Stockholm, "Moment- Ulla Wiggen", 12 april - 25 augusti 2013.

Övrigt

En person i Stockholm 2017 är nästan ständigt uppkopplad. Genom datorer och telefoner är vi omgivna av kretskort och elektronik och vi är ibland helt utlämnade till deras makt. En konstnär som redan på 1960-talet började blottlägga tekniken som fanns runt om oss och visade på deras liv var Ulla Wiggen (f. 1942). För den moderna konsten kan inte maskiner och apparater underskattas då det tillför ytterligare en (immateriell) dimension till skapandet. Det autonoma inom teknik blev en kraft att skapa med och omkring för flera konstnärer redan inom de tidiga ismerna på 1900-talet. Ulla Wiggens konstnärskap väver samman flera av de viktigaste trådarna, personerna och platserna för den moderna konsten under 60-talet: från Stockholm och kretsen omkring Fylkingen och ”Rörelse i konsten” till Billy Klüvers och Öyvind Fahlströms multimedia performance på MoMa i New York. Under perioden 1963-1969 utförde Wiggen omkring 30 målningar, hennes säregna obduktion av tekniken skapar ett spännande möte mellan något igenkännbart (stilleben/måleri på duk/porträtt) och något nytt.
Bukowskis är stolta över att kunna presentera ett verk som fanns med på Wiggens utställning på Galleri Prisma vilket var något av hennes (internationella) genombrott. Moderna Museet äger tre verk av konstnären varav ett, ”TRASK” är köpt på denna utställning. ”Minnescentrum – gott minne” blottlägger den tekniska anatomin av ett minneskort men som betraktare skapas direkt band till något mer mänskligt. Dessa koppartrådar och ledningar kan likaväl ses som nerver och synapser vilket skapar en svindlande tanke om var människa och maskin slutar/börjar - en tanke som vi idag bör ägna större kraft än någonsin tidigare.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71