898958

99. GITTAN JÖNSSON, "Den själviska modern".

Signerad Gittan Jönsson och daterad -78. Olja på duk 150 x 125 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Händer, Stockholm. Inköpt av nuvarande ägare 1978.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK / 41 451 - 62 176 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Galleri Händer, Stockholm och Malmö, 1978.
Moderna Museet, Stockholm, "5x1000 år/5x1000 ans/5x1000 Jahre", 1980, vandringsutställning som gick vidare till Düsseldorf, Paris och Frankfurt.

Bengt Olvång, "Våga se! svensk konst 1945-1980", 1983, avbildad med titeln "Den egoistiska modern".
Ingela Lind, "5x1000 år/5x1000 ans/5x1000 Jahre", 1979, utställningskatalog Moderna Museet, avbildad.

Övrigt

Förra året visade Marabouparken i Stockholm den första stora retrospektiva utställningen över Gittan Jönssons konstnärskap vilket spänner över drygt sex decennier. Med återkommande teman kring maktstrukturer och sociala relationer ter sig hennes verk lika egensinniga och starka som brännande dagsaktuella. I Gittan Jönssons konst får det privata vara politiskt. Utifrån sin egen vardag gestaltar hon samtiden och kommunicerar genom sina målningar med konsthistorien, nutiden och kvinnohistorien.
”Den själviska modern” köptes in av nuvarande ägare på Jönssons debututställning 1978 på Galleri Händer i Stockholm. Där visades Jönssons tre stora nyckelverk ”Diskkasterskan”, ”Självporträtt” och ”Den själviska modern”. Det är tre målningar som alla hade stor betydelse i 1970-talets svenska konstliv och som i ett längre perspektiv varit en central del av den svenska konsthistorien. Slutet av 1970-talet var en period då Jönsson ägnade mycket tid åt familjelivet, målningens symbolik kan tolkas som ett ifrågasättande av den traditionella kvinnorollen och en längtan efter att få spränga idealens gränser och fortsätta ut i den oändligt ljusblå himlen. Den kastade bh:n ligger kvar på golvet som ett minne från den feministiska 68-rörelsen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto