117
571235

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Cross reference", (1981)

Signerad Reuterswärd och numrerad HC 1/2. Reflektionshologram 30,5 x 25,5 inklusive ram.

Proveniens

Dr Hans Bjelkhagens samling, Dyserth, Storbritannien.

Motivet utgår från en bild av Carl Fredrik Reuterswärd iklädd rollen som Salvador Dalí, hans mustasch är formad som bokstäverna C och R. Verket är skapat med en pulserande rubinlaser på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm 1980. Hologrammen ska upplevas i vitt ljus.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?