Prenumerera på vårt nyhetsbrev

117
571235
Carl Fredrik Reuterswärd
(1934-2016)
Carl fredrik reuterswärd, "cross reference", (1981).

"Cross reference", (1981)

Signerad Reuterswärd och numrerad HC 1/2. Reflektionshologram 30,5 x 25,5 inklusive ram.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 073 - 2 591 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Proveniens

Dr Hans Bjelkhagens samling, Dyserth, Storbritannien.

Övrigt

Motivet utgår från en bild av Carl Fredrik Reuterswärd iklädd rollen som Salvador Dalí, hans mustasch är formad som bokstäverna C och R. Verket är skapat med en pulserande rubinlaser på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm 1980. Hologrammen ska upplevas i vitt ljus.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71