118
817347

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)

"Kilroy's heart", 1975

Signerad Carl Fredrik med dedikation. Numrerad HC 1/2. Reflektionshologram 26,5 x 21,2 cm inklusive ram.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
15 000 SEK
Proveniens

Dr Hans Bjelkhagens samling, Dyserth, Storbritannien.

Motivet utgår från ett hjärta skapat i lera som sedan göts i förgylld brons i New York i september 1962. Hologrammet gjordes därefter med en pulserande rubinlaser på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm 1973. En limiterad utgåva av verket gjordes 1975. Hologrammen ska upplevas i vitt ljus.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71