Prenumerera på vårt nyhetsbrev

118
817347
Carl Fredrik Reuterswärd
(1934-2016)

"Kilroy's heart", 1975

Signerad Carl Fredrik med dedikation. Numrerad HC 1/2. Reflektionshologram 26,5 x 21,2 cm inklusive ram.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

1 865 - 2 073 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Proveniens

Dr Hans Bjelkhagens samling, Dyserth, Storbritannien.

Övrigt

Motivet utgår från ett hjärta skapat i lera som sedan göts i förgylld brons i New York i september 1962. Hologrammet gjordes därefter med en pulserande rubinlaser på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm 1973. En limiterad utgåva av verket gjordes 1975. Hologrammen ska upplevas i vitt ljus.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71