16
903690
Roger Risberg
(1956-2011)

"Piprökare"

Signerad RR. Masonitpannå 122,5 x 132 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 363 - 12 953 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Bukowski Auktioner, Moderna 547, 22 april 2008, kat nr 561.

Konstnär/formgivare

Roger Risberg var född och delvis uppvuxen i Göteborg. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm mellan åren 1979-84; bl andra hade han Lars Hillersberg som lärare.Roger Risberg är känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Hans konst är både primitiv och klarsynt i sitt lite grovhuggna och graffitiliknande uttryck - lite påminnande om den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld! I Roger Risbergs tidiga produktion spelar totemdjur en stor roll, inte minst örnar som för Roger Risberg vid den här tidpunkten kom att utgöra en metafor för "frihet". Roger risberg får sitt kommersiella genombrott i slutet av 1980-talet med de dramatiska målningarna i svart och rött där eufori och ångest samlas på en liten yta. Roger Risbergs konst är mycket direkt och saknar intellektuella överväganden - det oborstade, råa, oförfinade är hans utgångspunkt. Roger Risberg hade under sin levnad flera separatutställningar och han är representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57