186
894763

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 370 - 1 830 EUR
1 460 - 1 940 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Cardbird Box I"

Signerad Rauschenberg och daterad 71 och numrerad 13/20. Multipel inklusive senare box i akrylplast. Offset litografi, papper, kartong och trä. Höjd 22,5, bredd 15,5 cm.

Gemini Work Number: RR71-2029.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.