Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
187
895644

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Samarkand Stitches #III "

Broderad signatur och daterad 1988. Tygcollage med serigrafi 153 x 116 cm. Utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles.

Litteratur

Gemini Publication Sequence Number 1403.

Övrig information

Ikat silk fabrics imported from Samarkand were sewn together with domestic fabrics that had been screenprinted with photographic images taken during the artist's travels to the former Soviet Union. The random ink colors and the assortment of Ikat fabrics are the unique elements among the individually assembled textiles. The pieces are backed with assemblages of domestic fabrics. A hanging rod of powder-coated aluminum runs through a fabric band on the top back side allowing each piece to be displayed suspended from the ceiling or against the wall.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Läs mer