885598

Leon Tarasewicz

(Sverige, Född 1937)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Leon Tarasewicz
(Sverige, Född 1937)

"Untitled"

Signerad Leon Tarasewicz och daterad 1986 a tergo. Duk 50 x 65 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Galerie Nordenhake, Stockholm, 1986.

Konstnär

Tarasewicz, Leon f. 1957. Polsk konstnär. Utbildad vid Warszawa konstakademi 1979-1984. Bor och arbetar i staden Walily. Han har gjort många internationella utställningar sedan mitten av 1980-talet och sin första på Galerie Nordenhake 1986. Samma år gjorde han en mycket omtalad installation på Venedigbiennalen i Polska paviljongen.
Tarasewicz’ målningar dominerar rummet med starka färger, ofta utförda direkt på väggen, på golvet eller på fritt stående föremål. Färgerna spänner från jordockra och brunt , vallmorött och gräsgrönt till skarpt gult och blått som från en exotisk fågel.. Han målar abstrakt och representerar ingenting, målningarna är vad de är liksom åskådaren som betraktar dem.