Madeleine Pyk – en samling F769
903686

Helene Billgren

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Helene Billgren
(Sverige, Född 1952)

"Flickor i Goyaland"

Signerad Helene Billgren och daterad 2011 a tergo. Pannå 115 x 100 cm.

Proveniens

Galleri Arnstedt, Östra Karup

Galleri Arnstedt, Östra Karup, "Helene Billgren", 11-24 juli 2012.
Borås Konstmuseum, "Helene Billgren", 20 oktober 2012 - 13 januari 2013.
Värmlands Museum, "Potpurri", 31 maj - 10 augusti 2014.

Konstnär

Helene Billgren, svensk bildkonstnär. Utbildad på Konsthögskolan Valand 1982-1987. Kvinnan, hemmet och familjen står i centrum i Helenes konstnärskap. Hon intresserar sig för det vardagliga och hon förvandlar vardagen till konst på sitt eget sätt. Gamla saker och kläder återanvänds till någonting annat, de får ett nytt liv i Helenes konstvärld. Under senare tid har hon intresserat sig för, och samlat på mönster, prydnadsföremål och symboler som vi omger oss med kring jul. Hon ändrar, broderar, skriver, tecknar och sätter ihop dem på oväntade sätt. De får en ny funktion, ett nytt utseende och ändrad betydelse.