Kan inte nå servern
93
882000

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

"Plattformsfunktion I"

Signerad SE och daterad -68. Bemålat akrylglas 109 x 88 cm.

Litteratur

Karolina Uggla, "Konst och kartläggning kring 1970 -Modell, diagram och karta i konstens landskap.", doktorsavhandling, Institutionen för kultur och estetik, Stockholm universitet, 2015. Målningen "Plattformsfunktion" 1968, återgiven i färg som nr 4. på inläggssida III.

Övrig information

Sten Eklunds konstnärskap kretsar kring människans frånvaro. Inte hennes icke-existens, men hennes icke-närvaro. Både i hans grafiska produktion och i hans delikata glasmålningar bygger han kompositionen med fragment av byggnader, maskiner och objekt. De geometriskt uppbyggda verken blir till spår av människan, av hennes framfart och produktion och där en strukturerad ordning råder i frånvaron av ett mänskligt kaos.

Redan från början kritikerrosad har Eklund alltid ansetts vara före sin tid. Glasmålningarna från det sena 1960-talet och tidiga 1970-talet liknar vid första anblicken exakta arkitekt- eller ingenjörskonstruktioner. Den blanka eleganta, ytan stänger på sätt och vis ute betraktaren som får kämpa för att tränga igenom glaset för att nå de djupare dimensionerna bakom som ställer frågor om evolution och mänsklig determinering.

I doktorsavhandlingen nämnd under litteratur beskrivs målningen tillsammans med andra verk i kapitlet "Sten Eklunds målningar på glas: utställningen Bilder 1968, sid. 89-98. I kapitlet framhålls att inte bara glaset, utan även formerna ger associationer till Marcel Duchamps "Det stora glaset". Dessutom framhålls Eklunds språkintresse med påverkan av Ludwig Wittgensteins "Tractatus Logico-Philosophicus". Eklund skapar en värld i sina glasmålningar med element och kroppar som byggs upp via ett antal möjliga kombinationer och konfigurationer. Författaren återger ett antal ritningar utförda av Eklund där olika byggelement såsom "Plattformen" och "Plattformen i Ws landskap" leder fram till den färdiga målningen Plattformsfunktion. Avhandlingen bidrar till att sätta Eklunds redan beundrade glasmålningar i ett nytt intellektuellt sammanhang som visar hur väl bevandrad Eklund var i både konsthistorik och språkvetenskap.

Konstnär

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.

Läs mer