895250

94. OLA BILLGREN, "Procession".

Signerad Ola Billgren och daterad -66. Duk 26 x 47,2 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Karlsson, Stockholm.
Inköpt av nuvarande ägare 1966 på debututställningen.
Privatsamling, Sverige.

Utropspris
500 000 - 700 000 SEK/51 813 - 72 539 EUR
Klubbat pris
480 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Galleri Karlsson, Stockholm, 1966.
Rooseum, Malmö, "Ola Billgren, A Retrospective", 14 maj - 4 augusti.
Moderna Museet, Stockholm, "Ola Billgren, A Retrospective", 26 oktober - 8 december 1991.

Douglas Feuk och Lars Nittve (red), "Ola Billgren - En retrospektiv. Album vol.1", 1991, avbildad sid 26.

Övrigt

Efter att från början målat mer i 50-talets abstrakta tradition började Billgren arbeta med ett fotorealistiskt bildspråk runt 1963. Det var med detta måleri han fick sitt genombrott 1966 i en utställning på Galleri Karlsson i Stockholm. Målningen Procession köptes på den utställningen av nuvarande ägaren vilket är en fantastisk proveniens.
Motivet visar den kända och omtalade processionen som ägde rum vid John F Kennedys begravning. Känd och omtalad för att hans vackra änka med stark vilja och mot alla odds drev igenom att alla tillresta makthavare och begravningsgäster skulle gå i procession efter kistan från Vita Huset till Capitolium. En procession som idag skulle vara helt otänkbar med tanke på hotbilden och som genomfördes under stort säkerhetspådrag och starka protester från det innersta kabinettet och CIA. Det brutala mordet på presidenten har återskapats i den nu aktuella filmen ”Jackie”, som visar ett ingående porträtt på Jackie Kennedy veckan mellan mordet fram till begravningen.
Speciellt dramatiskt blir det när Billgren koloristiskt sätter hela förgrunden i rörelse med ett utbrott av färg som för in ett ”abstrakt” drag i den fotorealistiska bilden. Ett betydande verk som är lika relevant och drabbande idag som då och en av de främsta målningarna att symbolisera Billgrens dynamiska konstnärskap.