54
888114

JOHAN LINDQUIST (17xx-1779), Stockholm, fickur, 47,5 mm,

Utropspris
10 000 SEK
887 EUR
926 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

18K guld, spindelgång, nyckeldragare, floralt mönster, boett tillverkad av Erik Johan Sahlin (1720-1786) tillverkad ca 1775.

Serienr 98A, Boett stämplad EIS / IL /r

Urverk (6/10)
Urtavla och visare (4/10)
Boett (7/10), bucklor
Certifikat (Nej)
Box (Nej)
Totalintryck (7/10)

Johan Lindquist
Urmakare som var verksam i Stockholm under mitten och andra hälften av 1700-talet. Han räknas till en av Sveriges främsta urmakare vid sin tid.

Då det fanns ett önskemål från svenska staten att lära upp urmakare i Sverige för att kunna tillverka ur, så sände man Johan Lindquist till Paris. Där gick han i lära hos en av dåtidens mest erkände urmakare Julien Le Roy. Tillsammans med några franska urmakare återvände han till Stockholm för att lära vidare sina kunskaper i Sverige. Mellan 1740-talet och senare 1750-talet var Lindquist hovurmakare till kung Adolf Fredrik. Han numrerade sina ur och vid sin död hade han tillverkat ca 620 stycken.