11
915347

SPEGEL, rokoko, stockholmsarbete, 1760-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 510 - 5 260 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med granatäpplen och bladformationer. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholms hallstämpel 176(3)?. Höjd 175, bredd 75 cm.

Renoverad. Senare glas.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens spegel avbildad sid. 24.