12
912019

KONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Skivor av vit marmor. Skulpterad dekor eklöv, bladrosetter, flätband och fotkryss med pinjekotte. Längd 103, bredd 56, höjd 81 cm.

Skador. Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Auktionens konsolbord är upptagna i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket: Förmaket…2 st Bord af Italiensk marmor med förgylda fötter.