13
911751

SPEGLAR, ett par, tillskrivna Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Gustavianska, 1780-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Krön med plym och antikiserande medaljonger med motställda man- resp. kvinnohuvuden. Snidade lagerkvistar. Höjd 214, bredd 84 cm.

Dekorbortfall. Dekorbortfall. Lagningar.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Upptagna i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket:
Förmaket...2 st Stora speglar.