115
902743

Johan Hindrich Halck, kalk, silver, Göteborg 1726, senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, rund, slät kuppa, på hög hexagonal fot, nod med gravyr av akantus. Höjd 23,5 cm, vikt 622 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).