116
902738

Joachim Essman, kalk med patén, Kalmar (verksam 1697-1706), barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Delvis förgylld, rund, slät kuppa, på hög fot med hexagonal nod. Höjd 21 cm, paténs diameter 13 cm, total vikt 429 gram

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).