120
902747

Probernålar, ostämplade, Sverige 1642.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

För testning av silverhalt medelst strykprov, 16 stycken stavar från 16-lödigt silver till 1-lödigt, d.v.s. nästan ren koppar, sammanhållna av en bygel. Vikt 40 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).