121
901082

Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, silver, Stockholm 1675, karolinsk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld, locket med graverade barockblommor och initialer, cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter med blandanfanger. Höjd 20 cm, vikt 1.356 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).