122
901080

Henrik Feiff, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1666-1694(1709)) före 1689, karolinsk.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Delvis förgylld, på fruktornerade kulfötter med bladanfanger, svängd hänkel med tumknopp och avslutande sköld med graverad ägarmärkning AIS 1714 BOD. Lock med krans av graverade barockblommor och infattad medalj med Fredrik I:s bild daterad 1730. Höjd 18,5 cm, vikt 1.614 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).