123
901076

Anders Andersson Amour, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam 1684-1692) före 1689, karolinsk.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Delvis förgylld, locket med graverade blommor och drottning Christinas minnesmedalj från 1640. Hänkel med driven och ciselerad dekor, på livet graverade initialer. Höjd 18,5 cm, vikt 1.055 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

För medaljen se Hildebrand I, sid. 266, nr 19.