145
902554

Sked, ostämplad, Sverige c:a 1600, renässans.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Förgylld, rik skaftknopp, rikt profilerat skaft, i bladet gravyr av havande kvinna. Länd 16,5 cm, vikt 50 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).