146
902553

Icke identifierad stämpel, sked med kulknopp, silver, Sverige 1600-talets början, renässans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Runt skaft, på bladets baksida graverat alliansvapen. Längd 16 cm, vikt 40 gram.

Proveniens

Frans Henrik Wackerbarth, död 1627 och Carin Cruus av Edeby, född 1573, hennes andra gifte.

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).