147
902556

Sked, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Förgylld, rik skaftknopp, profilerat skaft, i bladet gravyr av änglamaskaron. Längd 16 cm, vikt 40 gram

Sannolikt lagad i bladet.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).