148
902558

Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-talets början, renässans.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld, rikt profilerat skaft, i bladet graverat ornament. Längd 15,5 cm, vikt 50 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).