157
902813

Robert Danbe/Daube, nattvardskalk, silver, London 1562. Elisabeth I:s tid.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 750 - 6 710 EUR
6 500 - 7 580 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Delvis förgylld, runt livet bård med bandornamentik, runt fot och ben bordyrer. Höjd 17,5 cm, vikt 333 gram.

Foten lagad.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).