176
906986

BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, silver, Sydtyskland, daterad 1636.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Delvis förgylld, oval, profilerad, i botten dekor av punsade pärlor. Livet med graverat vapen samt datering 1636. Parställda hänklar. Längd 16 cm, vikt 130 gram.

En hänkel skadad.