177
882270

Oluf Jörgensen, remmare, silver, (verksam i Bergen 1650-1700).

Utropspris
50 000 - 65 000 SEK
4 360 - 5 670 EUR
4 560 - 5 930 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Oktagonal kuppa med graverad dekor av livets olika stadier, skaft med drivna och ciselerade bucklor, oktagonal räfflad fot. Mynningskanten och kuppan med graverad text. Höjd 10 cm, vikt 125 gram.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 515