179
882274

Miniatyrdryckeskanna, ostämplad, förgyllt silver och bergkristall, Tyskland 1600-talets förra hälft, barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Cylindrisk, på helslagen och graverad fot, svängt handtag med pärlstav och tudelat tumgrepp, i botten gravyr med sinnebild av döden och texten: SIC TRANSIT GLORIA MUNDI - "Så förgår världens härlighet". Höjd 8,5 cm.

Bergkristallen i locket med nagg, sannolikt

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 517