911755
BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny, ställvis förgyllt. Rund skiva på tredelad fot. Dekor av skulpterade delfiner och bladformationer. Diam 173, höjd 85 cm.

Dekorbortfall. Fanerskador.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 107 - 5 133 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Sperlingsholm, Halland.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens bord avbildat sid. 215.
Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens bord avbildat sid. 29.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37