911755

BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerat med mahogny, ställvis förgyllt. Rund skiva på tredelad fot. Dekor av skulpterade delfiner och bladformationer. Diam 173, höjd 85 cm.

Dekorbortfall. Fanerskador.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Sperlingsholm, Halland.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens bord avbildat sid. 215.
Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens bord avbildat sid. 29.