911762

SOFFA, tillskriven Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk, 1800-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Vitmålad, förgylld och bronserad. I ryggen lösa kuddar. Gavlar med skulpterade gripar. Längd 233, höjd 90 cm.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens soffa avbildad sid. 215.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens soffa avbildad sid. 29.